A szabályos és egészséges mosoly ma már mindenki számára elérhető, nem csoda, hogy gyerekek és felnőttek egyaránt választják a fogszabályozást, ha fogaik esztétikájáról van szó. A hagyományos rögzített fogszabályzók a mai napig nagy népszerűségnek örvendenek, azonban – mint minden más fogászati eljárás esetén – ennek kapcsán is merülhetnek fel kérdések. Gyakori kérdés, hogy mennyi ideig tart egy fogszabályozó készülék felragasztása. Nos, a pontos válasz érdekében érdemes körbe járnunk a témát.
A rögzített fogszabályzó – az alapok
A hagyományos fogszabályozók két fő típusba sorolhatók: kivehető és rögzített. A kivehető készülékeket a páciens maga veheti ki és helyezheti be, míg a rögzített fogszabályzót csak a fogszabályzó szakorvos tudja felhelyezni, illetve eltávolítani.
A rögzített fogszabályzók hatékonyságuk révén komplexebb fogászati problémák kezelésére is alkalmasak.
A legelterjedtebbek az úgynevezett Multiband rendszerek, melyek a rögzített fogszabályozók legismertebb és leghatékonyabb képviselői. Ezek egyik legfontosabb alkotóelemei a bracketek, amelyek apró, fém vagy kerámia tappancsok, és ragasztással kerülnek a fogak felszínén rögzítésre. Ezeket kötik össze az ívek, melyek a fogmozgatáshoz szükséges erőt adják.
Amikor a fogszabályozó készüléket felhelyezik a páciens fogaira, első lépésként a bracketek kerülnek felragasztásra.
A rögzített fogszabályozó ragasztása: Direkt vs. indirekt technika
A rögzített fogszabályozó hatékonysága a precíz ragasztási folyamattól is függ. Két fő technika létezik: a direkt és az indirekt ragasztás.
Direkt ragasztás
Ez a legelterjedtebb módszer, mely során a fogorvos manuálisan egyesével helyezi fel a bracketeket a fogakra, majd speciális ragasztóval rögzíti az előzetesen elvégzett előkészítést követően. A bracket típusától, a szükséges darabszámtól és a fogorvos rutinjától függően 1-1,5 órát is igénybe vehet a folyamat.
Indirekt ragasztás
Az indirekt ragasztási technika a rögzített fogszabályozó felhelyezésének egyik leghatékonyabb módja, kiemelkedő pontossága és kényelme révén.
Az innovatív indirekt ragasztás során a fogszabályzó bracketeket nem egyesével ragasztják fel a fogakra, hanem egy előre elkészített, precíz sablonba rögzítik. Ez a sablon a páciens fogainak lenyomatáról készül, amely történhet hagyományos módszerrel vagy digitális technológiával is. Mindkét esetben a cél a bracketek tökéletes illeszkedése és pozicionálása a fogakon a kezelés maximális hatékonysága érdekében.
A sablon tervezése digitálisan történik, a páciens fogainak digitális lenyomata vagy a hagyományos lenyomat digitalizációja alapján.
A Digital Ortho Studio Magyarországon elsőként vezette be a digitális technológiát, 2012-ben. Ez a digitális tervezés biztosítja a bracketek tökéletes pozicionálását, ami gyorsabb és hatékonyabb kezelést eredményezhet a páciens számára.
A sablonba helyezett bracketek ragasztása gyorsabb és kevésbé megterhelő a páciens számára, mint a direkt ragasztás, mivel nem egyesével kell felragasztanunk a bracketeket a fogakra. A sablon használata révén a páciensnek kevesebb időt kell a fogorvosi székben töltenie. Ez különösen előnyös lehet azok számára, akik félnek a fogászati kezelésektől, gyerekeknek, vagy akiknek érzékeny a fogínyük.
Mitől lesz az indirekt ragasztás gyors és precíz? A 3D tervezés itt is segítség
A Dental Studio-ban alkalmazott indirekt ragasztó sablonos módszer a digitális tervezés és 3D nyomtatás előnyeit használja ki. Ebben az esetben számítógép tervezi meg és pozícionálja előre a bracketek helyzetét, amelyeket végül egy szilikon sablon segítségével rögzítenek a fogakhoz. Ez a módszer jelentősen csökkenti a ragasztási időt, mindössze kb. 10 percet igénybe véve és emellett pontosabb elhelyezést tesz lehetővé.
Hogyan zajlik a digitális tervezés és a sablon legyártása?
A digitális lenyomatvétel alkalmazásával pontos és részletes képet kapunk a páciens fogazatáról. Ez a képalkotó eljárás elkerüli a kellemetlen lenyomatanyag használatát, és lehetővé teszi a fogak 3D modelljének létrehozását.
A bracket ragasztási protokoll alapján virtuálisan pozicionáljuk a bracketeket a fogakon. Ez a precíz tervezés biztosítja a fogszabályozó hatékony működését és a kívánt fogazati eredményt.
A virtuálisan elhelyezett bracketek alapján 3D nyomtatónkkal legyártjuk a bracket transzfer sínt, mely segít a bracketek pontos és kényelmes felhelyezésében a páciens fogaira.
Az indirekt ragasztás előnye
A hagyományos és az indirekt ragasztó sablonos módszer közötti különbségek nem csupán az időben mérhetők. Az indirekt módszer pontosabb, mivel a számítógép által tervezett pozíciók minimalizálják az emberi hiba lehetőségét. Emellett a fogszabályzó ragasztási idejének csökkenése jelentős előnyt jelent a páciensek számára, hiszen kevesebb időt kell a fogorvosi székben tölteniük.
A HappySmile Dental Studio digitális laborjának köszönhetően a folyamat nemcsak gyorsabb, hanem egyszerűbb is. A digitális technológia lehetővé teszi számunkra, hogy előre megtervezzük a kezelést, és a páciensek számára egyedi kezelési tervet készítsünk.
Elkötelezettek vagyunk, hogy minden betegünk számára a legmagasabb szintű kezelést biztosítsuk, ezért mi a csúcstechnológia mellett tettük le a voksunkat.