1126 Budapest, Márvány u. 27.

Gyermek Fogszabályozás

Széleskörű fogszabályozási megoldásokat kínálunk a gyermekek számára, beleértve a trénereket, kivehető és rögzített készülékeket. Személyre szabott kezeléseinkkel támogatjuk a gyermekek tökéletes mosolyának kialakulását.

Gyermek fogszabályozás 12. kerület

Melyik a legjobb időszak a gyermek fogszabályozáshoz?

Legjobb időszak a gyermek fogszabályozáshoz

Bár minden kis páciens egyedi, általánosságban ajánlott 7 éves kor körül elkezdeni a fogszabályozóval kapcsolatos konzultációkat. Ebben az életkorban már zajlik a tejfogak és állandó fogak cseréje, ami tökéletes alkalmat kínál az esetleges elváltozások korai felismerésére.
Természetesen nem minden esetben kezdődik meg rögtön a kezelés, de az időben történő észlelés későbbi bonyolultabb beavatkozásoktól óvhat meg. Ezért javasoljuk, hogy 7 éves kor körül keresd fel rendelőnket a gyermeked fogazatának fejlődése érdekében!

Honnan tudom, hogy gyermekemnek fogszabályozásra van szüksége?

Sok jel utalhat erre: torlódott vagy rossz irányba álló fogak, nem a megfelelő helyen nőtt fogak, rossz harapás vagy a folyamatosan nyitott szájjal történő légzés, amely az állkapocs fejlődési zavarainak jele lehet. Az is előfordul, hogy a gyermek nem tud rendesen rágni, vagy beszédhibákat észlelünk nála. Ezeket a tüneteket észlelve fontos szakértői véleményt kérni.

Gyermek fogeltérések
Fogszabályozás gyermekeknek

Gyermek fogszabályozó készülékek

Fogszabályozó trénerek gyerekeknek

Trénerek a legkisebbeknek

A szilikonból készült trénerek kifejezetten fontos eszközök a nyelv helyes pozíciójának kialakításában, hogy pozitív hatást gyakoroljon a fogak elhelyezkedésére és az állkapocs fejlődésére. Sok esetben a gyermek nyelvének nem megfelelő helyzete vagy egy rövid nyelvfék okozhatja az arc és az állkapocs rendellenes fejlődését, illetve a fogak rossz elhelyezkedését. Ha a nyelv a fogaknak nyomódik, az befolyásolja azok pozícióját, ami hosszú távon olyan problémákat okozhat, mint az előreálló fogsor, a szájlégzés vagy a nyelvlökéses nyelés. Ezen problémák megelőzésére és korrekciójára szolgálnak a trénerek, melyek a fogszabályozás korai szakaszában kínálnak megoldást.

Kivehető fogszabályozó gyerekeknek

Kivehető fogszabályozók

A kivehető (éjszakai) fogszabályozók a 6-12 éves korú gyermekek számára kínálnak hatékony megoldást, különösen a vegyes fogazat idején. Ebben az életkorban a fogívek és állcsontok formálása kiválóan végezhető, és a kivehető készülékekkel a súlyos fogazati problémák – mint például a keresztharapás vagy a mélyharapás – megelőzhetők és korrigálhatók anélkül, hogy később műtéti beavatkozásra lenne szükség. Mivel ezek a készülékek eltávolíthatóak, a tisztításuk rendkívül egyszerű, és a mai divatos designoknak köszönhetően a gyerekek is szívesen viselik őket.

Rögzített fogszabályozó készülék gyerekeknek

Rögzített fogszabályozók

A rögzített fogszabályozó készülékek közül többféle is rendelkezésre áll. Dönthetünk fém vagy porcelán készülékek között, illetve választhatunk az önligírozó és a hagyományos gyermek fogszabályozók közül. Az önligírozó készülékek speciális kialakításuknak köszönhetően hatékonyabb, zökkenőmentesebb és gyorsabb kezelést tesznek lehetővé.  Esztétikus és könnyen tisztítható kialakításuk miatt a páciensek, legyenek azok felnőttek vagy gyerekek, gyakran preferálják. A legújabb, legesztétikusabb önligírozó készülékek pedig porcelánból készülnek.

HappySmile láthatatlan fogszabályozás gyerekeknek

Láthatatlan fogszabályozók

A láthatatlan fogszabályozó gyermekek számára is remek választás, hiszen esztétikus, így nem zavarja őket a mindennapokban, ezáltal magabiztosabbnak érezhetik magukat társaik között. Mivel nincsenek benne zavaró drótok vagy kiálló részek, a gyerekek számára is sokkal kényelmesebb és fájdalommentesebb viselet. Azáltal, hogy kivehető a tisztítása is könnyedén megy, ami a fog és az íny egészségének megőrzése szempontjából előnyös. Ráadásul sportoló gyerekek számára is ideális választás, mivel kevesebb a sérülésveszély. A láthatatlan fogszabályozók technológiája pedig lehetővé teszi a precíz és gyors fogmozgatást, így a kezelés időtartama is rövidebb lehet.

Gyakran ismételt kérdések a gyermek fogszabályozás kapcsán

Nem, nem szükséges megvárni az összes maradó fog előbújását a fogszabályozás elkezdéséhez. Sőt, bizonyos esetekben előnyös is lehet korábban elkezdeni a kezelést, hogy idejében korrigáljunk egyes fejlődési rendellenességeket. 6-12 éves kor között, amikor a gyermek vegyes fogazattal rendelkezik (tehát van még tejfog és már jelennek meg maradó fogak is), lehetőség nyílik az állcsontok formálására és a fogívek tágítására. Ezen időszak alatt az időben elkezdett kezelés megelőzhet bizonyos problémákat, amelyek később csak nehezebben orvosolhatók. Tehát a fogszabályozás kezdeti időpontja egyénileg változó és az ortodonciai vizsgálat során dől el.

A gyermek fogszabályozásának időtartama eltérő lehet, és függ a kezelési tervtől, az eset bonyolultságától és a kiválasztott fogszabályozó készüléktől. Általánosságban a kezelés 1-3 évig tarthat, de előfordulhatnak rövidebb, pár hónapos kezelések is. A rendszeres kontroll és a gyermek együttműködése is nagyban befolyásolja a kezelés időtartamát. Fontos megjegyezni, hogy minden eset egyedi, így a pontos időtartamot a kezdeti kivizsgálás során a fogszabályozó szakorvossal együtt tudják megállapítani. A cél mindig az, hogy a lehető leghatékonyabban és leggyorsabban érjük el a kívánt eredményt.

A gyermek fogszabályozásának célja, hogy kijavítsa a fogak és az állcsontok helyzetét, és hosszú távú, tartós eredményt biztosítson. A sikeres kezelés után a fogak többnyire a kijavított pozícióban maradnak. Azonban, ahogy a gyermek nő és fejlődik, vagy ha nem megfelelően használja az utókezelésre szánt retenciós készülékeket, néhány változás lehetséges. Ezért fontos az utókezelési utasítások követése és a rendszeres fogorvosi ellenőrzések, hogy a fogak a helyükön maradjanak. Tehát, bár a fogszabályozás hosszú távú eredményeket nyújt, nem garantálja, hogy a jövőben soha nem lesz szükség újabb beavatkozásra.

A fogszabályozó kezelés alatt a megfelelő fogápolás különösen fontos, hiszen a készülék nehezítheti a tisztítást és a maradék étel könnyen beszorulhat. Ajánlott fluorid tartalmú fogkrémmel kétszer naponta, alaposan fogat mosni, különösen étkezés után. Speciális fogköztisztító kefével és/vagy fogselyemmel tudjuk a fogszabályozó körüli nehezen elérhető területeket is megtisztítani. Emellett fontos a rendszeres fogorvosi ellenőrzések betartása, ahol szükség esetén professzionális tisztítást is végzünk.

Igen, a gyermek fogszabályozás során is alkalmazható a digitális lenyomatvétel. Ez a modern technológia lehetővé teszi, hogy a hagyományos, gyakran kellemetlen lenyomatvétellel ellentétben gyorsan és kényelmesen készítsünk pontos képet a gyermek fogazatáról. A digitális eljárás nemcsak kényelmesebb a kis páciensek számára, hanem a lenyomatok is azonnal rendelkezésre állnak, csökkentve az esetleges hibák kockázatát. Továbbá könnyen tárolhatók és megoszthatók, ami előnyös a kezelési terv kidolgozása és a haladás nyomon követése szempontjából.